Nové Lithium-ionové baterie v akumulátorových šroubovácích.

V dnešním přetechnizovaném světě se i kutilové spoléhají na schopnosti strojů více než na vlastní sílu. Každý si přeci chce práci ulehčit a pokud to jde tak snadno, jako v případě akumulátorových šroubováků, není se čemu divit. Akumulátorové šroubováky či vrtačky jsou na našem trhu k dispozici již delší čas. Nyní však výrobci přišli s novinkou – nabídli šroubováky a vrtačky nové generace, v nichž je jako zdroj energie použita lithium-ionová baterie, kterou jsme doposud znali jen z mobilních telefonů nebo digitálních fotoaparátů.

Hlavní předností akumulátorových šroubováků či vrtaček s napájením nové generace je především 
redukovaná hmotnost samotných přístrojů. Výrobci uvádějí, že oproti předcházejícím typovým řadám těchto výrobků pro kutily, které byly napájené NiCd a NiHM bateriemi, snížili jejich hmotnost až o čtyřicet procent. Díky nepoměrně nižší hmotnosti je zacházení s vrtačkou nebo šroubovákem nejen snazší, ale můžeme pracovat i delší čas bez nutnosti přestávek.

Další nespornou výhodou lithium-ionových baterií, kterou známe i z mobilních telefonů, je absence
paměťového efektu. V praxi to znamená, že aniž by byla baterie úplně vybitá, můžeme ji kdykoliv znovu dobít, aniž by ji to znehodnocovalo a omezovalo její životnost. Tak zvanou li-on baterii tak můžeme nabít kdykoliv, což nám může například ve chvíli, kdy máme před sebou hodně práce, ušetřit značné množství času.

Ruku v ruce s tímto plusem lithium-ionových baterií jde i další výhoda, jíž představuje minimální samovybíjecí efekt. I po delší pauze je tak stroj připraven k dalšímu použití se stejnou kapacitou baterie, jako ve chvíli, kdy jsme s ním pracovali naposledy. Zjistíme-li na poslední chvíli před tím, než jsme akumulátorový šroubovák chtěli použít, že je baterie vybitá, nemusíme zoufat. Již za třicet minut se totiž baterie nabije na hodnotu sedmdesáti procent své celkové kapacity. Tento čas lze navíc ještě zkrátit díky funkci zrychleného nabíjení, kdy je přístroj připraven odvést potřebnou práci většinou již po patnácti minutách nabíjení akumulátoru.

Přestože se díky li-on bateriím výrazně zmenšila hmotnost  akumulátorových vrtaček nebo šroubováků, jejich výkon tímto krokem v žádném případě neutrpěl. Bez jakékoliv námahy tak můžeme i nadále zastat až tři čtvrtiny prací z celého spektra činností, které zahrnuje výkon profesionálního uživatele. To dokazuje i průzkum výrobců, podle něhož lze s akumulátorovým šroubovákem nové generace na jedno nabití baterie zašroubovat do dřeva až 130 vrutů o velikosti pět krát padesát milimetrů.

Nejen milovníci a ochránci přírody, ale všichni uživatelé jistě ocení šetrnost lithium-ionových baterií vůči životnímu prostředí. Neobsahují totiž těžké kovy, jako tomu bylo v případě niklových akumulátorů. Jejich případná likvidace je tak plně v souladu s nejpřísnějšími ekologickými normami.

Novou generaci akumulátorového nářadí využívající technologie s lithium-ionovou baterií uvádí na evropský trh firma Kress elektrowerkzeuge – německý výrobce elektrického ručního nářadí, který patří k nejinovativnějším zástupcům svého oboru. Stávající NiCD a NiMh články nahradili výrobní experti společnosti Lithium Ionen technologií, a vyvinuli tak novou řadu akumulátorových šroubováků s označením LIOS a ABL.

Kromě stávajících patentovaných technických detailů, charakteristických i pro předchozí řady výrobků firmy Kress elektrowerkzeuge, zahrnují nové série šroubováků LIOS a ABL všechny výhody, které s sebou přináší užití lithium-ionových baterií. Akumulátorové šroubováky Kress s bateriemi 2,2 Ah nabízejí výrobci všem kutilům v několika výkonových variantách, a sice 10,8 V, 14,4 V a 18 V.